دان دهی تا پیک تولید در مرغ

31 خرداد 1400 11:14
logo

عملکرد دان دهی تا پیک تولید در مرغ مادر گوشتی

مرغ ها همه چیزخوار هستند ولی برای دان دهی اصولی آنها میتوان از غلات مختلف مثل گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، پودر ماهی و مکمل ها استفاده کرد. کلسیم مورد نیاز مرغ ها نیز از طریق صدف معدنی، سنگ آهک و دیگر منابع کلسیم دار قابل تأمین است.

مرغ خانگی را میتوان با ضایعات و پسماند انواع غذاها، میوه ها و سبزیجات تغذیه نمود. ولی برای تغذیه اصولی بهتر است که از دانه های مقوی همچون گندم یا ذرت در تغذیه آنها استفاده شود.

مرغ ها در فصل تابستان در معرض استرس گرمایی قرار میگیرند برای همین بهتر است که برای تغذیه آنها از دانه ها و غذاهایی که طبع سرد دارند استفاده شود. بعنوان مثال برای تغذیه مرغ در تابستان تا حدود زیادی میتوان جو را جایگزین گندم کرد. زیرا طبع جو سرد و خنک بوده ولی طبع گندم گرم می باشد.

گندم : که می توان از 14 روزگی جوجه ها در جیره غذایی آنها قرار داد که سرشار از پروتئین و نشاسته است.

ذرت : که به عنوان تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن مرغ است و البته اصلی ترین جیره غذایی هر پرنده دیگری شناخته می شود.

کنجاله سویا : استاندارد ترین منبع غذایی برای دریافت پروتئین است و توصیه می شود در جیره غذایی مرغ و جوجه ها استفاده شود.

جو: جوجه ها و مرغ های نابالغ قادر به هضم کردن این منبع غذایی نیستند و اصلا توصیه نمی شود که از آن در دان مصرفی آنها استفاده کنید. ولی خوب اگر به صورت آسیاب شده در اختیار مرغ های بالغ قرار بگیرد می توان گفت تا حدودی انرژی و پروتئین مورد نیاز آنها را تامین می کند.

پودر ماهی : یک منبع عالی برای دریافت اسید های آمینه و پروتئن غنی شده است ولی اکیدا توصیه می شود که به همراه آنتی اکسیدان ها ترکیب شود و فقط به میزان 4 الی 5 درصد در اختیار مرغ ها قرار بگیرد چرا که اگر زیاده روی شود ممکن است تا باعث به وجود آمدن عفونت در چینه دان مرغ ها شود و زمانی که مرغ ها تخم می گذارند و یا به کشتار می روند تخم و گوشت آنها بوی نامطبوعی خواهد داشت.

En