برنامه تغذیه ای و استاندارد وزن بدن مرغ

29 خرداد 1400 22:13
logo

برنامه تغذیه ای و استاندارد وزن بدن مرغ(مرغ گوشتی آربراکرز پلاس)

پاسخ به این سوال این گونه مطرح می شود که؛ اگر شما در صدد این باشید که برنامه تغذیه ای و استاندارد احتیاجات پروتئینی مرغ تخمگذار را برآورد کنید.

باید مقدار مواد غذایی مرغ را بر حسب انرژی که بدنش نیاز دارد، محاسبه کنید. و با توجه به سن، وزن و حرارت محیط، جیره غذایی را سازمان دهی کنید. جیره ای که در اختیار مرغ قرار می گیرد. باید 16 درصد پروتئین ، 2.5 درصد کلسیم، 5 درصد پودر ماهی و … داشته باشد. ولی نه با مخلوط کردن غلات متفاوت بلکه این جیره غذایی بایستی از جایی تهیه شود که بر اساس اصول دقیق و علمی توسط متخصصین غذای پرندگان تهیه شده است.

در غیر این صورت اگر جیره غذایی که در اختیار مرغ تخمگذار می گذارید. ارزان باشد یا کمیت و کیفیت خوبی نداشته باشد طبیعتا قادر نخواهد بود تخم های بیشتر و با کیفتی بگذارد و هرگز نمی توان از چنین تخم هایی جوجه کشی کرد.

ارتباط وزن مرغ های تخم گذار با مقدار غذایی که در اختیار آنها قرار می گیرد.

کسانی که در امر پرورش مرغ تخمگذار هستند. از پنجمین هفته شروع به وزن کردن مرغ ها می کنند تا جیره غذایی آنها را تغییر دهند. دلیل اینکار بخاطر این است. که مرغ هایی که وزن سبک تری نسبت به دوره رشد خود دارند از گله جدا می شوند و در جای دیگری با جیره های غذایی تکمیل تری آنها را تحت نظر قرار می دهند. تا کمبود وزن آنها جبران شود.

  • یا به صورت خرد شده است
  •  یا به صورت حبه ای
  •  یا به صورت خوراک آردی
  •  یا ترکیبی از آردی و دانه

که در کل ترکیبی از غلات ها، مواد معدنی، انواع ویتامین ها، پودر استخوان، پودر ماهی و بسیاری از مکمل های غذایی است که با یکدیگر ترکیب شده.

مناسب ترین و رایج ترین روشی که می توان برای برآورده کردن نیازهای غذایی مرغ تخمگذار بهره گرفت. استفاده از خوراک های پلت شده است که به مقدار کافی گندم، ذرت، کنجاله سویا، چربی های مفید و غیر مضر، ویتامین، مواد معدنی و سایر مکمل های غذایی، حتی با دارو  و یا بدون دارو با یکدیگر ترکیب شده اند .و قابل تهیه در بازار اغذیه فروشی پرندگان است.

En